Connect with us

EKONOMİ

ASGARİ ÜCRET ZAMMI TEMMUZ 2023! Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan son dakika asgari ücret açıklamaları! Net ve brüt yeni asgari ücret ne kadar olacak, ne zaman açıklanacak?

Yayınlanma tarihi:

ASGARİ ÜCRET ZAMMI TEMMUZ 2023! Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan son dakika asgari ücret açıklamaları! Net ve brüt yeni asgari ücret ne kadar olacak, ne zaman açıklanacak?

Milyonlarca işçi ve işvereni ilgilendiren ara zam oranı çalışmaları kabinenin duyurulmasının ardından başladı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bünyesinde başlayan çalışmalarda, 6 aylık enflasyon rakamları etkili olacak oran Başkan Erdoğan’ın onayı sonrası kamuoyuna duyurulacak. Son 2 veri beklenirken 2023 Temmuz asgari ücret ne kadar olacak, net ve brüt kaç TL soruları yanıt arıyor. Bakan Bilgin’in taban sınır açıklaması sonrası gözler Temmuz maaş zammı için tespit komisyonu toplantılarına çevrildi. Peki, asgari ücret zammı ne zaman açıklanacak?

6 aylık enflasyon rakamlarının önem arz edeceği yeni asgari ücret için 500 dolar kritik eşik olarak belirlenecek. Net asgari ücrete ara zam tutarı refah payı ile belirlenecek.

İşçi, işveren ve hükümetten oluşan 15 kişilik Asgari Ücret Tespit Komisyonu, hükümetin çağrısıyla toplanacak. Haziran ayı içerisinde 3 veya 4 toplantı yapılacak ve ardından taraflar bir rakam üzerinde uzlaşma sağlayacak.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantıları sonrasında uzlaşma sağlanan rakam Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayına sunulacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 28 Mayıs’taki cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimleri öncesi ATV- A Haber ortak yayınında gündemdeki konuları değerlendirdi. Yayında asgari ücret hakkında açıklamalarda bulundu. İşte o açıklamalar:

“En düşük emekli maaşını 7.500 liraya çıkardık bu rakamın daha artırmanın çalışmaları yapılıyor. Memurlarımızın en düşük maaşını da Temmuz’da 22 bin TL yükseltme sözünü verdik, bunun da sözünü gerçekleştireceğiz. EYT’lilerin tüm haklarını da verdik. İlk maaşlarını aldılar güle güle harcasınlar. Temmuz’da asgari ücret için hesaplamalar sürüyor. Bugüne kadar olduğu gibi bütün emekçilerimizi enflasyona karşı koruyacak tedbirleri alıp adımları atacağız. Enflasyonda şu an düşüş eğilimine girdi.”

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla