Sosyal medyada bizi takip edin

EKONOMİ

ASGARİ ÜCRET ZAMMI 2024| Temmuzda asgari ücrete zam gelecek mi? ARA ZAM YAPILACAK MI?

Yayınlanma tarihi:

Güncelleme:

ASGARİ ÜCRET ZAMMI 2024| Temmuzda asgari ücrete zam gelecek mi? ARA ZAM YAPILACAK MI?

ASGARİ ÜCRET ZAMMI SON GELİŞMELER: 2024 Temmuz’da Asgari Ücrete Zam Gelecek mi? Ara Zam Yapılacak mı?

Geçtiğimiz yıllarda enflasyon farkı nedeniyle bir yılda iki kez zam yapılan asgari ücret, bu yıl yeni yılda %49 oranında artırılmıştı. Asgari ücrete ilişkin merakla beklenen ara zam detayları nihayet netlik kazandı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, konuyla ilgili son durumu açıkladı.

Emekli ve Memur Maaşlarındaki Artışlar ve Asgari Ücret

Temmuz ayında emekli ve memur maaşlarına yapılacak artışlar sonrasında, asgari ücrete ilişkin ara zam beklentileri yeniden gündeme geldi.

Bakan Işıkhan’dan Asgari Ücrete Ara Zam Açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, asgari ücrete ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Işıkhan, asgari ücreti hükümetin belirlemediğini vurgulayarak, “Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirler. Biz Bakanlık olarak işçi ve işvereni bir masada toplayıp müzakerelerin sağlanmasını sağlayan moderatör bir kurumuz. Temmuz’da artış yapılmayacağı dikkate alınarak Ocak ayında ona göre artış yapıldı. Ekonomi denge işidir. Bunu gözetmemiz gerekiyor. Biz kalıcı refah artışının peşindeyiz. Şu anda istihdamdan feragat etmeden bir büyüme sergiliyoruz. Bu süreçte Bakanlık olarak işçilerimize, memurlarımıza ve emeklilerimize yönelik desteğimizi sürdürmeye devam edeceğiz,” dedi.

Asgari Ücrete Ara Zam Yapılacak mı?

Asgari ücrete ara zam yapılması beklenmiyor. Bakan Işıkhan, gazetecilerin bu konuyla ilgili sorusuna, “Aralık ayındaki düşüncemiz neyse aynı şekilde devam ediyor. Enflasyonla ilgili verilerimiz oldukça güzel geliyor. Hiçbir ara zam gündemimizde yok,” yanıtını verdi.

Mevcut Asgari Ücret Ne Kadar?

Mevcut asgari ücret, 2024 Ocak itibarıyla yapılan zam sonrasında 20,002.50 TL olmuş, yapılan kesintiler sonrasında net 17,002.12 TL’ye yükseltilmişti.

Asgari Ücret Nasıl Belirleniyor?

Asgari ücreti, yasa gereği işçi, işveren ve hükümetten beşer temsilci olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor. Komisyon, yeni asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında aralık ayında belirlenen tarihlerde toplanıyor. Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

Bu gelişmeler ışığında, asgari ücrete Temmuz ayında bir ara zam yapılması beklenmiyor. Ancak, ekonomik dengeler ve enflasyon verileri sürekli takip edilerek, çalışanların refah seviyesinin korunmasına yönelik adımlar atılmaya devam edilecek.

GÜNLÜK ASGARİ ÜCRET NE KADAR?

Ocak 2024 tarihinden itibaren geçerli olacak zam ile brüt asgari ücret 20 bin 2 lira olurken, net asgari ücret 17 bin 2 lira oldu.

Asgari Ücret Brüt: 20.002 TL

Asgari Ücret Net: 17.002 TL

Asgari Ücretin İşveren Maliyeti: 23. 502 TL

SGK Günlük Borçlanma Tutarı: 213,35 TL

GSS Primi (aylık): 599,44 TL

GSS Primi (yıllık): 7.200 TL

Aylık NET Asgari Ücret: 17.002 TL

Saatlik NET Asgari Ücret: 75,56 TL

Günlük NET Asgari Ücret: 680,08 TL

Haftalık NET Asgari Ücret: 4.250,5 TL

Aylık BRÜT Asgari Ücret: 20.002 TL

Saatlik BRÜT Asgari Ücret: 88,89 TL

Günlük BRÜT Asgari Ücret: 800,08 TL

Haftalık BRÜT Asgari Ücret: 5.000,5 TL

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Continue Reading
Reklam
Yorum yapmak için tıkla

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir