Connect with us

EKONOMİ

Asgari ücret için 3 senaryo! Asgari ücret ne kadar olacak?

Yayınlanma tarihi:

Asgari ücret ne kadar olacak? Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçtiğimiz Temmuz ayında asgari ücreti belirlerken yaptığı konuşma dikkat çekmişti. Erdoğan, Aralık ayını işaret etmişti.

Sosyal Güvenlik Uzmanı Mert Nayır, Haber Global’de katıldığı yayında asgari ücret zammıyla ilgili dikkat çeken ifadeler kullandı. Nayır, asgari ücret için üç farklı senaryonun söz konusu olduğunu belirtti. Sadece asgari ücretli çalışanların değil sigortalı çalışan herkesi ilgilendiriyor. Asgari ücret tespit komisyonu Aralık ayında başlayacak. %20’den başlayan tahminler %80’e kadar tırmanıyor. Her uzmanın asgari ücretle ilgili farklı bir senaryosu var.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN ARALIK AYINI İŞARET ETTİ

Temmuz’da yapılan artış son senelerin en yüksek zammı olmuştu. Süre ilerledikçe asgari ücretin alım gücü zayıfladı. Temmuz’daki beklentiler daha fazlaydı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Temmuz zammını açıklarken bunun bir ara zam olduğunu asıl artışın sene sonunda olduğunu ifade etti. %30 ara zam olunca beklentiler de arttı. Mevcut asgari ücret 5.500 TL! Olası senaryolarda % 40, %60’a kadar tırmanıyor. Bazı uzmanlar %80 senaryosunu bile dile getiriyor.

Eğer %40 bir artış olursa net asgari ücret tutarı 7.700 TL olacak.

Eğer %60 bir artış olursa net asgari ücret tutarı 8.800 TL olacak. Brüt 10.353 TL

Eğer %80’lik bir artış olursa mevcut asgari ücret 9.900 TL olacak! Brüt 11.647 TL

Bizi takip edin:

Google Play'den alın Google News Twitter
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla