Connect with us

EYT

Arzu Çerkezoğlu’ndan EYT açıklaması! “EYT oluştu…”

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu Halk TV’de asgari ücret, EYT, emekli maaşları gibi konulara ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Halk TV ekranlarında yayınlanan “Kadraj” isimli programa katıldı. Programda ekonomi gündemini değerlendiren Arzu Çerkezoğlu, asgari ücret, EYT ve emekli maaşlarına ilişkin yorumlarda bulundu.

“EYT diye bir mağduriyet oluştu”

Çerkezoğlu, şu değerlendirmelerde bulunarak EYT sorununa dair de konuştu:

“Türkiye’de emekli aylıkları özellikle 2008 yılında çıkartılan 5510 sayılı yasayla birlikte çok sistematik bir biçimde düşürüldü. Yani hem emeklilik zorlaştı. O nedenle de EYT diye bir mağduriyet oluştu. Bunun mücadelesini veriyoruz. Hem de emekli aylıkları, aylık bağlama oranları, katsayılar vs. çok sistematik bir biçimde düşürülerek emekli aylıkları bugün son derece düşük oranlara getirildi.”

“Emekliler son derece düşük ücretlerle hayatını sürdürmek zorunda kalıyor”

En düşük emekli aylığının 2500 liradan 3500 liraya yükseltildiğini belirten Çerkezoğlu, “Ama bu yeterli değil ve asgari ücretin bile altında. 2008 yılına kadar emekli aylığının alt sınırı asgari ücretti. Yani asgari ücretten daha az emekli aylığı yoktu. Fakat şuan çalışanlardan sonra en büyük grup olan emekliler son derece düşük ücretlerle hayatını sürdürmek zorunda kalıyor. Oysa belli bir çalışma süresini tamamladıktan sonra emekli olmak ve emekli olduktan sonra da son nefesimize kadar insanca yaşayacağımız bir ücret ve sağlık hakkı başta olmak üzere sosyal haklara sahip olmak herkes açısından temel bir yurttaşlık hakkıdır.” dedi.