Sosyal medyada bizi takip edin

TEKNOLOJİ

Apple, iOS 18 ve yeni özelliklerini duyurdu!

Apple, WWDC 2024 etkinliğinde birçok yeni özellikle kullanıcıların beğenisine sundu. İlk izlenimler ve yorumlar neler oldu?

Yayınlanma tarihi:

Güncelleme:

Apple, iPhone için özel olarak tasarlanmış işletim sistemi olan iOS’un yaklaşan büyük sürümüne ilişkin ilk ayrıntıları paylaşıyor. Şirket bu hafta Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansı’nı (WWDC) düzenliyor ve yazılım sürümlerine odaklanan çevrimiçi bir konferansla başlıyor.

Beklendiği gibi, iOS 18 yapay zekâya odaklanacağından bu, mobil platform için çok önemli bir an.

Apple CEO’su Tim Cook, etkinliğin tanıtımı sırasında şunları söyledi: “Geliştiricilere ilham vereceğini, kullanıcıları memnun edeceğini ve platformlarımızı her zamankinden daha akıllı ve daha kullanışlı hale getireceğini umduğumuz yeni ve derin istihbarat yeteneklerini tanıtacağımız için heyecanlıyım.” Sunumun ilerleyen saatlerinde Apple, ChatGPT’yi Siri’ye ve sistem çapındaki diğer etkileşimlere entegre ettiğini duyurdu.

Ancak yapay zekâdan bahsetmeden önce Apple, yeni özelleştirme özelliklerinden bahsetti. Simgeler artık arka plan fotoğraflarınızı gizlememeleri için ana ekranınızda istediğiniz gibi yerleştirilebilir.

Apple’ın yazılım mühendisliğinden sorumlu başkan yardımcısı Craig Federighi, “iOS 18, iPhone’unuzu kişiselleştirmeniz, bağlantıda kalmanız ve özel anları yeniden yaşamanız için daha fazla yol sunan büyük bir sürüm” dedi.

Simgeler bir renk tonuyla özelleştirilebilir. Örneğin, tüm simgelerinizin sarı görünmesini istiyorsanız tüm uygulama simgelerini bu renkle renklendirebilirsiniz.

Kontrol merkezi de bir güncelleme alıyor. Sadece ana kontrol merkezi sayfasında gördüğünüz butonlarla sınırlı değil. Medya oynatmayı ve ana kontrolleri görüntülemek için aşağı kaydırabilirsiniz. Ayrıca köşedeki düzenleme düğmesine dokunarak kontrol merkezini doğrudan kontrol merkezinden de düzenleyebilirsiniz.

Kontrol merkezi için yeni bir dizi API var; bu, üçüncü taraf geliştiricilerin kontrol merkezi ve kilit ekranı kısa yolları oluşturabileceği anlamına geliyor. Örneğin Apple, kilit ekranındaki kamera düğmesini Snapchat düğmesiyle değiştirebileceğinizi gösterdi.

Uygulamalar artık ayrı ayrı kilitlenebilir. Bu şekilde, bu uygulamanın kilidini açmak için Face ID, Touch ID veya şifrenizle tanımlamanız gerekir. Bu uygulama aynı zamanda arama sonuçlarında da görünmüyor. Uygulamaları gizleyebilmek yapay zekâ özellikleri için de önemli olacak.

Mesajlar, geri dokunuşlara yönelik çok hoş bir güncelleme alıyor. Artık mesajlara herhangi bir emoji veya çıkartmayla tepki verebilirsiniz ve mesajlar renkli görünecektir (hemen hemen tüm diğer mesajlaşma uygulamalarında olduğu gibi). Daha sonra mesaj gönderebilecek ve metni biçimlendirebileceksiniz (altı çizili, üstü çizili vb.). Apple ayrıca iOS 18’e RCS desteğini de ekliyor. Daha önce duyurulmuştu ancak zaman çizelgesi belli değildi. Bir hatırlatma olarak, RCS, SMS protokolünün yerel grup desteği gibi daha fazla özelliğe sahip bir güncellemesidir.

Mail ayrıca Gmail kategorilerine biraz benzeyen yeni kategoriler de alacak; böylece promosyonlar, haber bültenleri ve diğer işlem e-postaları gelen kutunuzda gizlenecek. Ayrıca, havaalanına gitmeden önce uçuş bilgileriniz gibi aldığınız tüm ilgili e-postaları alan yeni bir özet görünümü de var.

Takvim, Hatırlatıcılarla isteğe bağlı entegrasyon içeren küçük bir güncelleme alıyor. Hatırlatıcıları doğrudan takviminizde görüntülemeye karar verebilirsiniz.

Cüzdan yeni yetenekler kazanıyor. Telefonunuzu bir arada tutarak birisine borcunuzu ödemek için dokunarak nakit para çekebilirsiniz. Kartınızdan ücret almak ve parayı arkadaşınıza veya aile üyenize göndermek için perde arkasında Apple Cash’i kullanır. Etkinlik kartları, etkinliğiniz hakkında stadyum haritası gibi daha fazla bilgi içeren bir güncelleme alıyor.

Yakın zamanda tanıtılan günlük kaydı uygulaması Journal , içgörüler içeren bir güncelleme ve geçmiş girişleri hızlı bir şekilde bulmanın yeni bir yolunu alıyor. Cihaz performanslarını artıran özel bir mod olan oyun modu iPhone’a geliyor. Artık sadece macOS ile sınırlı değil.

Fotoğraflar uygulaması yıllık güncellemesini alıyor ancak bu güncelleme normalden daha büyük. Birleşik, tek bir görünüme sahip, tamamen yeniden tasarlanmış bir tasarımdır. Yıllar ve ay filtreleriyle en üstte eski güzel fotoğraf ızgarasını alırsınız. Ekran görüntülerini filtrelemek, yakınlaştırmak ve uzaklaştırmak için düğmeler vardır. Anlaşılması eski tasarıma göre biraz daha kolay olmalı.

Tablonun altında, aşağıya doğru kaydırdığınızda, konulara (kişiler, geziler, favori anılar vb.) göre göz atabileceğiniz koleksiyonlara erişirsiniz. Bu anılar zaten mevcuttu ancak ayrı bir sekmede gizlenmişti. Ancak artık koleksiyonları yeniden düzenleyebilir, sabitlenmiş koleksiyonlar oluşturabilir ve uygulamayı en sevdiğiniz fotoğraflara göre özelleştirebilirsiniz.

Sola kaydırırsanız, favori fotoğraf ve videolardan oluşan otomatik olarak oynatılan bir video elde edersiniz. Apple buna atlıkarınca adını veriyor ve her gün izlenecek yeni favori anlar olacak.

Bu tam olarak bir iOS 18 özelliği olmasa da, macOS’un bir sonraki sürümünde iPhone yansıtma özelliği bulunacak. Mac sahibiyseniz iPhone ekranınızı Mac’inize yansıtabileceksiniz. İzleme dörtgeninizi ve klavyenizi kullanarak iPhone’unuzla etkileşimde bulunabilirsiniz. iOS bildirimleri Mac’inizde de görünecektir.

iOS yeni bir yapay zekâ beyni alıyor

Tüm bu yeni özellikler, yaşam kalitesine yönelik güzel güncellemeler, ancak iOS 18 hakkındaki hikâyenin yalnızca bir kısmını anlatıyorlar. Apple ayrıca, tüm Apple platformlarında kullanılacak yeni “kişisel zekâ sistemi” olan Apple Intelligence’ı WWDC’de tanıttı.

Apple Intelligence, iPhone’unuzun cihazınızdaki dilleri ve görüntüleri anlamasını sağlayacaktır. Kişisel bağlamınıza göre eylemler gerçekleştirebilecektir.

Ve yeni bir bildirim sistemiyle başlıyor. iPhone’unuz daha önemli olan bildirimlerinize öncelik verir. Cihazınızın bildirimleri otomatik olarak gizlemeye karar vermesine de olanak tanıyan yeni bir akıllı odak modu da bulunmaktadır. Ancak işletim sisteminin birçok alanına genişler. Notes, Mail, Pages veya üçüncü taraf uygulamalarda bir şeyler yazıyorsanız Apple Intelligence ayrıca daha net yazmanıza ve daha az hata yapmanıza da yardımcı olabilir. Metninizi yeniden yazarak daha etkili iletişim kurmanıza yardımcı olan, sistem çapında bir yazma aracıdır. Apple örnek olarak bir kapak mektubu gösterdi ancak kullanıcılar ayrıca büyük bir metin bloğu seçip Apple Intelligence’tan metni özetlemesini isteyebilir.

Mail uygulamasında hiçbir şey yazmanıza gerek kalmadan akıllı yanıtlar oluşturabilirsiniz. Apple Intelligence size bu etkinliğe gitmek isteyip istemediğiniz gibi temel soruları soracaktır. Apple, e-posta listesinde, e-postanın içeriğini yalnızca birkaç satırda özetlemek için e-posta önizlemelerini yeniden yazıyor. Gelen kutunuzun içeriğini özetlemek için de yeni bir özellik var.

Apple zekâsı ayrıca fotoğraflardan emojilere ve GIF’lere kadar görseller için yeni yetenekler de ekliyor. Arkadaşlarınız ve aile üyelerinizle yapay zekâ tarafından oluşturulan görüntüler oluşturabilirsiniz (tıpkı eski Snap mühendisleri tarafından oluşturulan ve ele aldığımız üçüncü taraf uygulaması Easel gibi ). Cihazınızdaki fotoğrafları temel alır ve animasyon filmi veya illüstrasyon gibi farklı stiller arasından seçim yapabilirsiniz.

Şirket ayrıca Genmoji‘yi de tanıttı. Bunlar, istemle oluşturduğunuz ve Mesajlar uygulamasında kullanabileceğiniz emojilerdir. Ayrıca fotoğraf kitaplığınıza göre arkadaşlarınıza benzeyen emojiler de oluşturabilirsiniz.

Yapay zekâ tarafından oluşturulan bu görüntüler yeni bir Görüntü Oyun Alanında yer alacak. Uygulamanızın üstünde Mesajlar gibi bir katman olarak mevcut olacaktır. Ancak Apple ayrıca özel bir Image Playground uygulaması da sunacak. Üçüncü taraf geliştiriciler de bu Image Playground’a erişebilecek ve oyun oynayabilecek.

Fotoğraflar uygulamasındaki fotoğraf düzenleme de yapay zekâ destekli yeni bir temizleme aracıyla güncellendi. Bu yeni yapay zekâ özellikleri aynı zamanda çok özellikli bir şeyi bulmak için kitaplığınızda arama yapmanıza da olanak tanır; bu, bir videonun ortasında gerçekleşen bir şey olabilir.

Elbette Apple Intelligence, Siri’nin yeteneklerini de artıracak. “Arthur’un geçen hafta benimle paylaştığı bu dosyayı bul” veya “Bana Tim ve benim fotoğraflarımızı göster” gibi şeyler söyleyebilirsiniz.

Siri uzun yıllardan beri ortalıkta olmasına rağmen… Pek de iyi değil. Apple, Siri’nin tasarımını güncelliyor. Siri ile konuştuğunuzda, ekranınızda hiçbir şeyi gizlemeden Siri ile konuştuğunuzu göstermek için ekranınızın çevresine bir çizgi ekler. Bir hava durumu açılır penceresi alabilir, bir etkinlik oluşturabilir veya daha sonraki bir tarihte e-posta gönderme talimatları alabilirsiniz.

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Continue Reading
Reklam
Yorum yapmak için tıkla

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir