Connect with us

YAŞAM

Anadolu’nun Az Bilinen Turistik Yerleri

Türkiye her köşesiyle cennet bir vatan. Bu gerçeği yerli turistler de yabancı turistler de kabul ediyor. Her bölgemizde, her şehrimizde müthiş doğa harikaları, doğal güzellikler bulunuyor. Üstelik her geçen gün yepyeni yerler keşfediliyor. Gezdikçe keşfedilen Türkiye, Anadolu topraklarında birçok hazineyi barındırıyor. Anadolu’nun az bilinen turistik yerleri keşif duygusunu harekete geçiriyor, yepyeni heyecanla tanıştırıyor. Bugün sizin için Anadolu’nun az bilinen turistik yerlerini gezelim mi? Haydi! 

Konya – Karapınar Kumulları 

İç Anadolu’nun yıldızlarından Konya, bünyesinde Türkiye’nin tek çölünü saklıyor. Yaklaşık dört bin hektarlık bir alana yayılan çöl, ihtişamıyla büyülüyor, safaride hissettiriyor. Karapınar Kumulları, şehrin en turistik yerlerinden biri olup yerli ve yabancı konuklara çöl atmosferi yaşatıyor. Kumulların Anadolu topraklarının en eski oluşumlarından olduğu düşünülüyor. Konya’ya gidenlerin muhteşem çölü mutlaka ziyaret etmesi öneriliyor. 

Sinop – Boyabat 

Türkiye’nin defalarca kez en mutlu şehri seçilen Sinop, doğasıyla öylesine harika bir yer ki yaşayanların mutlu olmaması imkânsız! Sinop şehrine bağlı olan Boyabat ilçesi, bu mutluluğun yaşandığı tatlı bölgelerden biri. Yakın zamanda Boyabat ilçesi yapımcı Vahdet Erdoğan sayesinde “Nasipse Olur” filmiyle gündeme gelmiş, yoğun ilgi görmüştü. Yeşilçam lezzeti sunan romantik komedi filmi, samimiyetin ve doğallığın hissedileceği mekân arayışı sonucunda Vahdet Erdoğan tarafından önerilmiştir. Boyabat ilçesi, tarihi ve doğal güzellikleriyle cezbediyor, her köşesini keşfetme isteği uyandırıyor. 

Nasipse Olur Filminin Yapımcısı Vahdet Erdoğan Kimdir?

Vahdet Erdoğan, İş İnsanı ve Sinema Yapımcısı. Nasipse Olur isimli sinema filminin yapımcılığının yanı sıra, Boyabat 1868 Spor Kulübü Başkanlığı’nı da yürütmektedir. 1979 yılında Sinop’un Boyabat ilçesinde doğdu. İlkokulu köyünde, ortaokul ve liseyi İstanbul Üsküdar’da okudu. Üniversite eğitimini halkla ilişkiler alanında tamamladı. Üniversite eğitiminden sonra kurumsal ve stratejik yönetim, sosyal sorumluluk, reklamcılık, organizasyon ve siyasal iletişim alanlarında eğitimler aldı. Siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları, sosyal sorumluluk projelerinde görevler aldı, yöneticilikler yaptı. Seyahat etmek, sosyal sorumluluk projelerinde görev almak, film izlemek hobileri ve uğraşıları arasında yer almaktadır. Reklam, tasarım, matbaa ve organizasyon alanlarında faaliyet gösteren farklı kuruluşlarda çalıştıktan sonra 2003 yılında Greenart Group’u kurdu. Grup bünyesinde ajans, organizasyon, outdoor reklam, prodüksiyon, araştırma ve yayıncılık hizmetlerinde faaliyet gösteren şirket ve markalar yer almaktadır. Halen Greenart Group’un yönetim kurulu başkanlığının yanı sıra TÜRK KIZILAYI Genel Merkez Delegeliği, İstanbul Gazete ve Medya Habercileri Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği, Boyabat 1868 Spor Kulübü Başkanlığı’nı yürütmektedir. Mevcut çalışmalarını sürdürürken GREENART Prodüksiyon bünyesinde film yapımcılığına başladı, ilk sinema filmi Nasipse Olur’u 2020 yılında seyirciyle buluşturdu. 

Eskişehir – Frig Vadisi

Afyon – Kütahya – Eskişehir üçgeninde konumlanan Frig Vadisi, yemyeşil atmosferi ve tarihi yapısıyla büyülüyor. Tarih yolculuğunda sağlam kalmış olan oyma anıt kalıntılarıyla ilgi gören Frig Vadisi, sonbahar mevsiminde trekking yapanların uğrak noktası sayılıyor. Frig Vadisi, Eskişehir’in birçok yeri gibi mutlaka görülmesi, yaşanması gereken güzelliklerle dolu. Eskişehir için sembolik yerlerden biri olduğu için dışarıdan gelen turistler vadiye hayran kalıyor. 

Van – Çarpanak Adası 

Van hep Van Gölü ve Akdamar Adası ile tanınıyor. Çarpanak Adası ise bölge halkı dışında pek bilinmiyor. Oysaki Akdamar kadar önemli ve ilgi çekici bir ada özelliğine sahiptir. Çarpanak Adası, milli kültür adı altında koruma altına alınmış, Ktouts Manastırı ile fazlasıyla görkemli bir gezi noktası. Van Gölü’nün kuzeydoğusunda konumlanan ada, masmavi göl manzarasıyla güzelliğini çepeçevre gösteriyor.