Connect with us

EKONOMİ

AK Parti EYT ile ilgili neden çalışma başlattı?

Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, özellikle iktidara yakın medyada EYT haberlerinin yoğunlaşmasını değerlendirdi.

“Ellerindeki anket sonuçları hükümeti buna zorladı” diyen Erdursun, basında dile getirilen formülün kabul edilemeyeceğini söyledi. Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, özellikle iktidara yakın medyada EYT haberlerinin yoğunlaşmasını değerlendirdi. “Ellerindeki anket sonuçları hükümeti buna zorladı” diyen Erdursun, basında dile getirilen formülün kabul edilemeyeceğini söyledi.

Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, özellikle iktidara yakın medyada EYT haberlerinin yoğunlaşmasını değerlendirdi. “Ellerindeki anket sonuçları hükümeti buna zorladı” diyen Erdursun, basında dile getirilen formülün kabul edilemeyeceğini söyledi.

Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, iktidarın el altından EYT sorununu çözmek için çalışmalara başlatıldı mesajı vermeye çalıştığını belirtti.

Independent Türkçe’ye konuşan Erdursun’u böyle düşünmeye iten, iktidara yakınlıklarıyla bilinen Sabah ve Takvim gazeteleri, ATV, A Haber, CNN Türk gibi kanallarda bu yöndeki haberlerin artması, hatta bizzat kendisinin davet edilerek görüşüne başvurulması.

 ‘ANKET SONUÇLARI HÜKÜMETİ BUNA ZORLADI’

Önceden iktidarın ve ona yakın medyanın EYT’lilerin sorunlarına karşı çok duyarsız olduğunu hatta alay ettiklerini söyleyen Erdursun, şunları kaydetti:

 “Ellerindeki anket sonuçları hükümeti buna zorladı. Birden ATV, CNN Türk gibi kanallar yayına başladı. Bu kanalların iktidarın onayı olmadan EYT konusunu gündeme alması düşünülemez. Hatta daha önce hiçbir şekilde görüşümüze başvurulmayan CNN Türk gibi kanallardan EYT sorununun nasıl çözüleceğine dair program davetleri de almamız adım adım bir çözüme gidildiğini gösteriyor. 2022’de de bu konu gündemde olur ve yıl sonuna doğru çözülür diye düşünüyorum.”

 ‘BUNU KİMSE KABUL ETMEZ’

Erdursun, buna karşın gelen duyumlara bakıldığında iktidarın ara formül diye 55 yaşına gelmiş, emeklilik için prim gününü tamamlamış olanlara bir kereye mahsus bir hak verilmesi yönünde bir çözüm arayışında olduğu iddiasında bulundu.

 “EYT’liler bunu kabul etmiyor” diyen Erdursun, “Bunu kimse kabul etmez, etmemelidir. EYT’liler, 8 Eylül 1999’dan önce yasa çıkmadan önce sigortalı olanları kapsayacak bir düzenleme istiyor” ifadelerini kullandı.

EYT’LİLERİN HEPSİNİN EMEKLİ OLMASI 10 YILI BULUR’ 

Erdursun, 1999’da yasa çıktığında 11 milyon 500 bin kişinin bu düzenlemeden etkilenerek EYT’li durumuna geldiğini belirterek, sözlerini şöyle tamamladı:

 “Bu rakamın 7 milyonu emekli oldu. Hali hazırda 4,5 milyon civarı EYT’li var. Bugün yasa çıksa EYT’nin ortalama emekli maaşı 2 bin 800 lira. İlk etapta 600 bin kişi emekli olsa devlete maliyeti yaklaşık 19 milyar lira. Tümü emekli olsa ortalama maliyeti 150 milyar lira olacak. Ancak iktidardan bugüne kadar sanki tüm EYT’liler hemen emekli olacakmış gibi açıklamalar yapıldı. Bunun için de 700-800 milyar lira gibi rakamlar ortaya atıldı.

Oysa yasa çıksa bile EYT’lilerin hepsi aynı anda emekli olamadığı gibi tamamının emekli olması kademeli olarak 10 yıl gibi bir sürece yayılıyor. Çünkü kiminin gün sayısı kiminin prim sayısı tutmuyor. Muhalefetin de bu konuda çözüm önerilerinin ardından şimdi iktidar içinde bu rakamların daha iyi analiz edildiği çalışmaların başladığını biliyoruz.”