Connect with us

TEKNOLOJİ

Airfryer alacaklara kötü haber! Bir anda fiyatı iki katına çıktı

Yayınlanma tarihi:

Airfryer alacaklara kötü haber! Bir anda fiyatı iki katına çıktı

Son zamanlarda “airfryer” adıyla bilinen küçük ev aletleri pazarı gündemde. “Yağsız kızartma” özelliğiyle tanınan airfryer’lar global düzeyde büyük bir satış artışı yaşarken, Türkiye’de de büyük ilgi görüyor. Düğün sezonunun başlaması ve evde tüketimin artmasıyla son aylarda airfryer satışlarında yüzde 300’lük bir artış olduğu belirtiliyor. Türkiye pazarında bu yıl yaklaşık 2 milyon adet airfryer satılması öngörülüyor.

Cumhuriyet gazetesinden Şehriban Kıraç’ın haberine göre, yiyeceklerin etrafında hızla dolaşarak sıcak havayı kullanarak pişiren bu mutfak aleti, hızlı pişirme özelliği sayesinde kızartmaların bazı özelliklerini taklit ediyor. Airfryer’lar aslında yiyecekleri kızartmıyor, daha çok konveksiyonel fırını andıran bir mekanizmaya sahiptir. Çok az yağ kullanarak ve pratik bir şekilde yemek pişirdiği için daha sağlıklı olduğu belirtiliyor. Airfryer’ın yiyecekleri neredeyse mikrodalga fırın kadar hızlı ısıttığı ve aynı zamanda mikrodalga fırınların zararlarından arındığı da öne sürülüyor.

AİRFRYER’LAR İTHALATTA GÖZETİM LİSTESİNDEN ÇIKARILDI

Bu yıl mart ayında Resmi Gazete’de yayımlanan ithalatta gözetim uygulanmasına ilişkin tebliğde değişiklik yapıldı ve birim gümrük kıymeti 100 doların altında olan airfryer’lar gözetim listesinden çıkarıldı. Döviz kurlarındaki artışla birlikte piyasada yerli markalar ile ithal cihazlar arasında rekabet yaşanıyor.

FİYATLARI18 BİN TL’Yİ GEÇTİ

Airfryer fiyatları, teknik özelliklerine ve büyüklüklerine bağlı olarak 1500 TL’den başlayıp 18 bin TL’ye kadar çıkabiliyor. Güç, sepet kapasitesi, sıcak tutma özellikleri, LED ekran ve program özellikleri gibi faktörler arttıkça fiyat da artıyor.

Bizi takip edin:

Google Play'den alın Google News Twitter

Bu Haber Hakkında Fikrin mi Var? Sesini Sosyal Medyada Duyur

Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla