Connect with us

TÜRKİYE

Aile Bakanlığı’ndan dar gelirli ailelere 4.500 TL gelir desteği!

Yayınlanma tarihi:

Aile Bakanlığı, sosyal yardım miktarında yapılan artışla ilgili resmi açıklama yaptı. İstanbul ve Ankara’da yaşayanlar için gelir desteği 4.500 TL olarak belirlenirken, diğer illerde yaşayanlara ise 3.375 TL destek sağlanacak. Karar, Resmi Gazete’de bugün yayımlandı.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütülen sosyal yardımlarla ilgili olarak alınan yeni bir karar duyuruldu. Sosyal yardımların artırılmasına yönelik karar, bugün Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, Ankara ve İstanbul’da yaşayanlar için ödenen 2.992,5 TL olan gelir desteği miktarı 4.500 TL’ye yükseltilirken, diğer büyükşehir illerinde verilen 2.250 TL destek ise 3.375 TL’ye çıkarıldı.

Bu sosyal yardım kapsamında başlatılan ulaşım desteğiyle ilgili bakanlık, kendi web sitesinde bilgilendirme yapıyor. Büyükşehir olmayan tüm illerde ulaşım desteğinin 2.700 TL’ye yükseltildiği belirtiliyor.

Kimlerin bu destekten faydalanacağı ve ne kadar gelir desteği alacaklarına dair Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın resmi açıklamalarında şu bilgiler yer alıyor:

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, engelli, yaşlı, şehit yakınları ve gazilere ücretsiz ulaşım hizmeti sunan şehir içi özel halk otobüsü ve deniz ulaşım aracı sahiplerine yapılan aylık gelir desteği ödemelerini artırdı. Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik değişikliği ile her bir özel denizyolu ulaşım aracı için aylık 2.250 TL olan destek miktarı 3.375 TL’ye yükseltilirken, Ankara ve İstanbul büyükşehir belediyelerinde şehir içi toplu taşıma hizmeti veren her bir ulaşım aracına ödenen aylık 2.992,5 TL destek ise 4.500 TL’ye çıkarıldı. Büyükşehir belediyesi olan diğer illerde ise 2.250 TL olan destek miktarı 3.375 TL’ye yükseltildi.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan “Ücretsiz Seyahat Kapsamında Yapılacak Gelir Desteği Ödemesine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmas…

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan “Ücretsiz Seyahat Kapsamında Yapılacak Gelir Desteği Ödemesine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Bu yönetmelik değişikliği ile belediyeler tarafından yetkilendirilen özel şahıs veya şirketlere ait şehir içi toplu taşıma hizmeti veren her bir ulaşım aracı ve özel deniz ulaşımı aracı için yapılan gelir desteği ödemeleri, 1 Temmuz 2023 tarihinden itibaren yüzde 50 artırıldı.

Yapılan değişiklikle birlikte, 1 Temmuz 2023 tarihinden itibaren şehir içi toplu taşıma hizmeti veren her bir özel denizyolu ulaşım aracı için aylık 2.250 TL olan destek ödemesi miktarı 3.375 TL’ye yükseltildi. Ankara ve İstanbul büyükşehir belediyelerinde şehir içi toplu taşıma hizmeti veren her bir ulaşım aracına ödenen aylık 2.992,5 TL olan destek miktarı ise 4.500 TL’ye çıkarıldı. Büyükşehir belediyesi olmayan illerde ise şehir içi toplu taşıma hizmeti veren her bir ulaşım aracına ödenen aylık 2.250 TL destek 3.375 TL’ye yükseltildi.

Bu düzenleme, “Ücretsiz Seyahat Kapsamında Yapılacak Gelir Desteği Ödemesine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” adı altında Resmi Gazete’de yayımlanmıştır.

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla