Connect with us

POLİTİKA

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’den Soylu’ya tepki!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Yargıtay’a yönelik eleştirilerine Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’den yanıt geldi. Bakan Gül, Soylu’ya cevap olarak, “Uygulaması gereken mevzuatı uyguladığı için yargıya ithamda bulunulması hukuk devletinde alışık olunan bir durum değildir” ifadelerini kullandı.

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in ortaya arttığı iddiaların üzerine İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, katıldığı TV programında Yargıtay’dan şikayetçi olmuş ve suçluların mahkeme tarafından serbest bırakılması konusunda şikayetçi olmuştu. Soylu burada iddiaya göre arası iyi olmayan Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e taş atmıştı.

SÜLEYMAN SOYLU’DAN ATİLLA PEKER ŞİKÂYETİ! “BENİM Mİ YAZDIRMAM LAZIM”

Açıklamasının devamında Bakan Soylu, Kıbrıs’ta öldürülen gazeteci Kutlu Adalı cinayeti kapsamında Sedat Peker’in kardeşi Atilla Peker’in gözaltına alınması gerektiğini belirtti. Konuyla ilgili olarak Bakan Soylu, “Anama sövdüler itirazımı dile getirdim. Hala sosyal medyada itiraz ediyorum, sizin adınıza itiraz ediyorum. Bugün bunun (Atilla Peker) alınması için KOM Dairesi’ne yazı yazdım. Benim mi yazdırmam lazım, resen devreye girilmesi lazım değil mi? Benim görevim İçişleri Bakanı olarak önleyiciliktir. Meseleyi gördüğüm an müdahale etmektir. Olay çıktıktan sonra olay sonu raporu yazmak değil” dedi.

ADALET BAKANI ABDÜLHAMİT GÜL, “HİÇBİR ŞEKİLDE KABUL EDİLEMEZ”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun bu açıklamalarına Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, üstü kapalı yanıt verdi. Bakan Gül, 16’ncı Türk Ceza Hukuku Günleri kapsamında gerçekleştirilen görüntülü toplantıya katıldı. Bakan Gül, “Hakim, özellikle de ceza hakimi bir yaptırım söz konusu olduğunda kanunun lafsını tekrar etmek zorundadır. Hakimin adeta pozitif kanun koyucuya dönüşmesi hiçbir şekilde kabul edilemez. Sistemimizde zaten bu mümkün de değildir. Yargının kendi tabi ve doğal mecrası için de çalışması beklenmesi, bu tabii ve doğal işleyişe saygıyı da gerektirir.

“KANUNDA BİR EKSİKLİK OLDUĞU DÜŞÜNÜLÜYORSA BU İŞLEMİN ADRESİ BELLİDİR”

Kanunu uyguladığı için savcının, hakimin hedef haline getirilmesi hiçbir şekilde mazur görülemez. Uygulaması gereken mevzuatı uyguladığı için yargıya ithamda bulunulması hukuk devletinde alışık olunan bir durum değildir. Kanunu değiştirme ihtiyacı ortaya çıkmışsa, kanunda bir eksiklik olduğu düşünülüyorsa bu işlemin adresi bellidir. Ortaya çıkan sosyal ve hukuki ihtiyaçlar doğrultusunda kanunu değiştirmek veya düzenlemek meclisin görev ve yetkisindedir.”

SOYLU VE GÜL DAHA ÖNCE DE KARŞI KARŞIYA GELMİŞTİ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Adalet Bakanı Abdulhamit Gül daha önce de karşı karşıya gelmişti. 2021 yılı başında Soylu, annesine sosyal medya üzerinden küfürlü hakaret eden kişinin serbest bırakılmasına, Twitter üzerinden tepki gösterdi. Gül’ün yanıtı ise “Klavye başına geçip sosyal medyada bana her gün tutuklama siparişi verenlere sesleniyorum. Bu işleyişi beğenmeyen gider itiraz hakkını kullanır ama yargıya parmak sallayamaz” oldu. Tartışmanın ikinci gününde Adalet Bakanı Gül, Soylu’nun annesine yapılan hakareti kınamıştı. Gül, bir kez daha ihtiyaç duyulması halinde bu tür suçlara yönelik yaptırımların arttırılabileceğini ancak bunun tartışma yerinin “sosyal medya değil, parlamento olduğunu” vurgulamıştı. Soylu ise tartışmaya ilişkin soruları yanıtsız bırakmıştı.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply