Sosyal medyada bizi takip edin

TÜRKİYE

82 kişinin öldüğü binanın davasında sanıklar birbirini suçladı, 2 belediye görevlileri için de suç duyurusu

Yayınlanma tarihi:

Çukurova ilçesinde 3 bloktan oluşan İhsan Bayram Apartmanının C bloku, 6 Şubat 2023te meydana gelen Pazarcık merkezli depremde yıkıldı. 82 kişi yaşamını yitirdi, 6 kişi yaralandı. Soruşturma sonunda, tutuklanan inşaat mühendisi Ferit Işık ile müteahhit Celal Gül hakkında bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olma suçundan Adana 14üncü Ağır Ceza Mahkemesinde açılan davaya devam edildi. Duruşmaya haklarında 22 yıl 6şar ay hapis cezası istenen Ferit Işık ile Celal Gül, bulundukları cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığı ile katıldı. Çok sayıda müşteki ve tarafların avukatlarının da katıldığı duruşmada tanıklar dinlendi.

DURUŞMADA DUYGUSAL ANLAR

Bazı müştekilerin avukatı olan depremde yakınlarını da kaybeden Avukat Nazan Akça Subaşı, “Çocuklar bugün karnelerini alacaktı, bayramda büyüklerin eli öpülüyor olacaktı. Adanada 11 apartman yıkıldı. Depremin şiddetinden değil. Kötü malzeme kullanımı, işin düzgün yapılmamasından yıkıldı” dedi ve gözleri doldu. Mahkeme salonundaki müştekilerin de duygulu anlar yaşadıkları gözlendi.

14 YILDA RUHSAT YENİLEMESİ OLMAZ MI

Daha sonra tutuklu sanıklara söz hakkı verildi. İnşaat mühendisi Ferit Işık, müteahhit Celal Gülü suçladı. İnşaat mühendisliği yeminine sadık olarak görev yaptığını belirten Işık, “Celal Beye sorun bir yerde kaydı var mı? Belediye de sicil de kaydı var mı yok mu? Sorulsun. Arsa sahipleri ile vekaleten iş yaptım. Celal Gül, tüm işleri İhsan Bayrama yaptırmıştır. 14 yılda ruhsat yenilemesi olmaz mı? Apartmanın yıkılmasından Celal Gül ve belediye sorumludur. Bu inşaatı Celale devrettim, sorumluluğum yok” diyerek tahliyesini istedi. Diğer sanık Celal Gül de işi devraldığında A blokun temelinin kazıldığını, B blokun 6ncı katta, C blokun ise 4üncü katta olduğunu iddia edip, sorumluluğunun bulunmadığını savundu.

BELEDİYE GÖREVLİLERİ HAKKINDA SUÇ DUYURUSU

Mahkeme heyeti, sanıkların tutukluluk halinin devamına karar verip, duruşmayı eksikliklerin tamamlanması için ertelerken, cevaplanması talebiyle Seyhan ve Çukurova belediyelerine yazılan müzekkerelere cevap verilmemesi nedeniyle her iki belediyenin görevlileri hakkında Adana Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi.

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
  • Adana'da 6 Şubat depreminde yıkılarak 82 kişiye mezar olan İhsan Bayram Sitesi'nin C Blokunun müteahhidi ve inşaat mühendisinin yargılandığı davanın duruşması görüldü. Fotoğraf: Can ÇELİK/Adana,(DHA)

  • Mağdurların avukatı Nazan Akça Subaşı.Fotoğraf: Arşiv/Can ÇELİK/Adana,(DHA)

  • Adana'da 6 Şubat depreminde yıkılarak 82 kişiye mezar olan İhsan Bayram Sitesi. Fotoğraf: Arşiv/Can ÇELİK/Adana,(DHA)

  • Adana'da 6 Şubat depreminde yıkılarak 82 kişiye mezar olan İhsan Bayram Sitesi. Fotoğraf: Arşiv/Can ÇELİK/Adana,(DHA)

Continue Reading
Reklam
Yorum yapmak için tıkla

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir