Connect with us

EKONOMİ

8 Eylül’de ne olmuştu?

EYT’liler, 4447 sayılı yasanın yürürlüğe girmesinin yıl dönümünde sokağa çıkıyor.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Dernekleri, 4447 sayılı yasanın yüyürürlüğe girdiği tarihte basın açıklaması yapacak. Bir süredir sürdürülen imza kampanyasında toplanan imzalar, 8 Eylül günü saat 11.00’de Ankara Ulus’ta yapılacak basın açıklamasıyla birlikte Cumhurbaşkanlığı Özel Kalemi’ne teslim edilecek.

8 EYLÜL’DE NE OLMUŞTU?

8 Eylül 1999 tarihinden önce işe başlayanlar yaş şartı aranmaksızın prim günü(5000 gün) ve sigortalılık süresi ile (Erkekler 25, Kadınlar 20) emekli olabilmekteydi. 25.08.1999 tarih 4447 Sayılı Yasa ile prim günü yanında yaş şartı da getirilmiştir. (Kadınlar 40-58 arası Erkekler 44-60) arası. Kazanılmış hak olarak görülen emeklilikte erkekler için 25 kadınlar için 20 yıl sigortalılık süresini kuralının daha sonra çıkan bir yasayla değiştirilmesi çok sayıda kişi açısından mağduriyet oluşturmuştur.

Aktüeryel Dengenin tesis edilmesi, her yıl artarak devam eden sosyal güvenlik açıklarının ortadan kaldırılması amacıyla 2000 yılında hayata geçirilen bu düzenlemenin haklı tarafları yanında, yukarıda ifade etmeye çalıştığımız kazanılmış haklardan geriye gidilmesi ve konunun 1 milyondan fazla kişiyi ilgilendirmesi bugüne kadar yapılan tartışmaları da beraberinde getirmiştir.

Kamuoyunda tartışılan bu kapsamdaki emeklilerin talebi; Eylül 1999 tarihinden önce olduğu gibi yukarıda belirtilen 2 şartı doldurmuş olmaları halinde yaş şartı olmaksızın emekli olabilmelerinin sağlanmasıdır.