Connect with us

EKONOMİ

22 yıllık ‘Hak’ hikayesi: EYT! Kritik viraj 8 Eylül

Yayınlanma tarihi:

Emeklilikte Yaşa Takılanlar kimlerdir? 08,09,1999  tarihinden önce iş hayatına atılıp çalışmaya başlayan, sgk sistemine  girişi olan ve devletiyle o dönemin iş kanuna göre sözleşme imzalamış farklı siyasi görüşlerden olan işçi, emekçi, esnaf, çiftçi, memurdur.

22 yıldan beri mağduriyet yaşayanlardır,Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı ,yani halkın ta kendisidir.Eyt bir Türkiye gerçeğidir.Biz Emeklilikte Yaşa Takılanların anamızın ak sütü gibi helal olan  hak edilmiş taleplerini ERKEN EMEKLİLİK ,EMEKLİLİKTE YAŞI TUTMAYANLAR,TÜREMİŞ,BOŞ İŞLER ,EKONOMİYE YÜK diyerek algı yaratılması ve geniş kitleleri ilgilendiren bu mağduriyetin hala yok görülmeye çalışılması doğru değildir.Bizler daha önce de yapmış olduğumuz açıklamalarda üstüne basa basa ve altını çize çize söyledik ve yine söylüyoruz.Bizler ERKEN EMEKLİLİK DEĞİL, BİR LÜTUF DEĞİL ,sadece 8.9.1999 tarihinde çıkarılan 4447 sayılı kanunun alehte geriye doğru  işletilerek yarattığı  mağduriyetin giderilmesini,1999 yılı öncesi çalışma hayatına başladığımız haklarımızın ne bir eksik ne bir fazla,sadece haklarımızın iadesini talep ediyoruz.

Sosyal ve Hukuk Devletinde vatandaşının aleyhinde geriye doğru işletilen bir kanun olamaz, kabul edilemez.Çıkarılan kanun çıktığı tarih ve sonrasını kapsamalıdır.4447 sayılı kanun 1999 tarihinde çıkarılmıştır. Ama devlette devamlılık esastır ve geniş kitleleri ilgilendiren bu büyük 22 yıllık  mağduriyet görmezden gelinmemelidir. Emeklilik ve Yaşam Şartları olarak ülkemizden çok daha üstün olan İskandinav Ülkelerinin(Norveç,İsveç,Finlandiya..) örnek verilmesi,ERKEN EMEKLİLİK ALGISININ yaratılmaya çalışılması,zamanı gelip emekli olunca sanki daha fazla emekli maaşı alınacak söylemi,ayrıca emekli olunca eyt nin  başka bir işte çalışıp işsizlik yaratacağı,yaşa takılanların bedelini fazlasıyla ödemesine rağmen bütçeye  yük sayıldığı gibi söylemler abesle iştigaldir. 

AYLIK BAĞLAMA ORANLARI SORUNU YAŞ MESELESENİN ÖNÜNE GEÇMİŞTİR 

Emeklilikte Yaşa Takılanlar 2008 yılında çıkarılan kanun ile Aylık bağlama oranı mağduru da olduk. Sadece bizler değil şu an tüm çalışma hayatında olanlar da aylık bağlama oranı mağduru olacaktır.2008 yılında 5510 sayılı kanun ile yapılan düzenleme ile aylık bağlama oranları %78 lerden, %28 lere kadar düşürülmüştür.Ayrıca şu an uygulanan emeklilik sistemimizde çalıştıkça ve fazla prim ödedikçe bağlanacak emekli aylıkları düşmektedir.Bu sistemden dolayı  çocuklarımızın geleceği bizden daha zor olacaktır ve bu sürdürülebilir değildir. Ülkemizde 2004 yılına kadar emekli maaşları asgari ücretin altına düşmemişti.2004 yılı sonrası hesaplama değişiklikleri ile gelinen durum asgari ücret 2.825 tl,en düşük emekli maaşı ise 1.500 tl ye tamamlanıyor. Lütfen artık genci ,yaşlısı,çalışanı,çocuklarımız olan  z kuşağı  kısaca herkes siyasi görüşünü bir kenara bıraksın ve hal buyken bu bağlanan emekli maaşlarıyla nasıl  geçinebileceğini sorgulasın! Asgari ücret ve civarında primi yatan bir kişiye ,emekli olduğunda şu an 1500tl ile 2000 tl arası bir maaş bağlanmaktadır.Asgari ücretin 2825 tl,açlık sınırının 2865 tl olduğu ülkemizde bağlanacak olan ve bağlanan 1500 tl- 2000 tl emekli maaşları ile geçinmek için çalışmamak ,ek iş yapmamak mümkün değildir.Bu maaşlarla geçinmek zaten mümkün değildir.

Şu an 13.000 milyon civarı emeklimizin düşük emekli aylıkları yüzünden yaklaşık 6,5 milyonu aktif çalışma hayatındadır.Emeklimizi de düşük maaşlardan ötürü  iş hayatından çekemediğimiz sürece de genç işsizlik sorunu artarak devam edecektir. Aktüeryal denge için Çalışma hayatındaki asıl sorun emekli sayısının fazla olması değil sigortalı çalışan sayısının yeterli olmayışıdır,yani kayıt dışılıktır. Çok önemli olduğu için tekrarlamakta fayda görüyoruz. En önemli konulardan biri de aylık bağlama oranlarıdır yaş sorununun önüne geçmiştir.1999 yılı öncesi aylık bağlama oranları %70-75  civarı  iken 2008 yılındaki 5510 sayılı kanun ile yapılan düzenlemeyle şu an %28 lere kadar düşmüştür.Bizler ayrıca aylık bağlama oranlarıyla da mağdur olmuş durumdayız.Bu aslında sadece EYT değil tüm çalışanları ve çalışma hayatını kapsayan ve ilgilendiren bir durumdur.Dolayısıyla sgk ve emeklilik sistemimizde de bir sorun olduğu aşikardır. Emeklilikte Yaşa Takılanlar;bilinçli, belli bir yaşa gelmiş, çoluk çocuk ,torun  sahibi olmuş,farklı siyasi görüşlere sahip olmasına rağmen aynı mağduriyeti yaşayan ve bunun için  mücadele eden,devletine bağlı ve devletine karşı üzerine düşen yükümlülüğü ,ödemesi gereken primleri ve bedeli yaklaşık 6,000,8,000- 10.000 iş günü yani  2 katını ödeyen ,emeklilik hakkı geciktirilmiş mağdurlardır, kısaca halkın  ta kendisidir.EYT kimsenin keyfi uygulamalarına maruz kalacak bir topluluk değildir.Şerefiyle onuruyla örnek mücadelesiyle HAK davasını sürdürendir. Bizim işimiz siyaset değil ,siyasilerledir.Bu sorunu siyaset kurumu çözecektir,çözmelidir.

Bu yüzden kimse Emeklilikte Yaşa Takılanları farklı algılarla başka mecralara çekmeye çalışmasın.  Federasyonumuz ve Derneklerimiz sayesinde Artık herkes emeklilik sistemi ve Eyt ve çalışma hayatı  konusunda daha da bilinçlenmiş vaziyettedir. En önemli ayrıntı ise bu  davanın HAKLILIĞI  ve bu sorunun çözülmesi gerektiği  toplum vicdanında da   kabul görmüştür . Emeklilikte Yaşa Takılanların mağduriyeti bu zorlu pandemi döneminde daha da artmıştır. Emeklilikte Yaşa Takılanlar yıllardır üretmiş, çalışmış,devletine karşı yükümlülüğünü ,vergi ve primlerini kat kat ödemiş ikiye katlamıştır. Emeklilikte Yaşa Takılanlar da birer can’dır,Ana’dır,Baba’dır,çocuğunun geleceği,evinin direğidir.Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıdır.Evin direği yıkıldı mı, tamiri telafisi olmayan yaralar açılabilir. Devletin genç görüp emekli etmediği ,iş verenin yaşlısın deyip iş vermediği arafta kalan eyt liler ‘in geçim sıkıntısı bu dönemde daha da artmıştır. Mağduriyetlerin  günden güne arttığı ve artacağı aşikardır. Önümüzdeki süreç iş ve aş bakımından daha da zorlu olacaktır. 

Devletimizin ve iktidarın ,bu haykırışı ve çığlığı duymasını ,duyup duymamazlık, görüp de görmemezlikten gelmeyi bırakmasını ve Sosyal ve Hukuk Devleti anlayışıyla Emeklilikte Yaşa Takılanlar’ın haklarını iade etmesini ve mağduriyetlerin daha da artmadan bu kesime de nefes aldırmasını ve artık bu 22 yıllık mağduriyeti sonlandırmasını, çözüm bulmasını istiyoruz. Emeklilikte yaşa takıldık ,abo ya takıldık, staja takıldık, siyasilerin verdiği sözlere takıldık,virüse takıldık… Büyük bir mağdur kitlesi ve oy potansiyelinden dolayı Seçim malzemesi olmaktan bıktık usandık. Yatırdığımız primlerimizin vadesi doldu,ömür vadesi dolmadan bu zor dönemde bu sorun çözülerek tarihe gömülmelidir. Bizler Türkiye genelinde açılan ve açılmakta olan 23 derneğimizle Marmara Federasyonunu kurduk..

Gücümüz haklılığımızdan kaynaklanıyor.Bu bağlamda kenarda durup,ne olacak halimiz diye bizlere sorup ,uzaktan izleyen tüm eyt mağduru arkadaşlarımızı   bu sorunun ciddiyetini daha da iyi idrak etmelerini, hak verilmez alınır diyerek bu mücadelede öncülük eden derneklerimize sahip çıkma adına üye olmaya, haklı davamıza ve çocuklarımızın da geleceğine sahip çıkmaya ve aktif olarak mücadele etmeye davet ediyoruz.Tarlada izi olmayanın harmanda yüzü olmaz demiş atalarımız. Bizlerin sorunlarını çözme amaçlı bugüne kadar bir çok yasa teklifi muhalefet partileri tarafından meclise verildi.1999 yılında üçlü koalisyon döneminde bu mağduriyetin altında imzası olan Mhp,  bu sorunun çözümü için özellikle söz vermiş ,seçim beyannamesine koymasına rağmen ve ayrıca  Ak Partinin olumsuz yaklaşımı yüzünden maalesef bugüne kadar meclise muhalefet partileri tarafından verilen önerge ve kanun tekliflerini red etmişlerdir.

Ayrıca bizi bizden dinleyin dememize rağmen randevu taleplerimize bile olumlu bir cevap maalesef verilmemiştir. Ekim ayında açılacak olan meclisimizde 22 yıllık mağduriyetin giderilmesi için çalışmaların acilen yapılmasını ve gündeme alınmasını istiyor ve bekliyoruz. Kısacası vaad değil artık icraat bekliyoruz. Bu bağlamda Eyt mağduriyetinin 22.yılında  08.09.2021 Çarşamba  Günü gerekli izinler alınarak EYT Marmara Federasyonu Başkanı Sayın Gönül Boran Özüpak önderliğinde 23 derneğimizle birlikte Ankara Ulus ta saat 11.00 de  bir basın açıklaması yaparak topladığımız 5.000.000 ıslak imzalı dilekçeleri de Beştepe ye iletmek için tekrar  kitlenin sesini duyurabilmek adına yine Ankara da olacağız.Ayrıca yine federasyonumuz öncülüğünde Çalışma Bakanlığından randevu talebimiz olmuştur.Sadece kendimiz için  değil çocuklarımızın da geleceği için mücadelemize yılmadan usanmadan devam ediyoruz. Edirne’den Kars’a ,eğer adalet varsa, çıksın artık bu yasa… Çanakkale Emeklilikte Yaşa Takılanlar Derneği Yönetim Kurulu Adına Başkan Murat ÇAĞLAYAN

Bizi takip edin:

Google Play'den alın Google News Twitter
Cihan Kayalı

Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla