Connect with us

EKONOMİ

2024 Asgari ücret zammı için 25 bin lira önerisi

Asgari ücret pazarlığına sayılı günler kala siyasi partilerden ilk teklif HEDEP’ten geldi.

Yayınlanma tarihi:

2024 Asgari Ücret ve Emekli Maaşı Zammı! SGK Uzmanı Rakamları Canlı Yayında Açıkladı! Gözler Yeni Maaşlarda

Asgari ücret pazarlığına sayılı günler kala siyasi partilerden ilk teklif HEDEP’ten geldi. HEDEP Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, asgari ücretin 25 bin lira olması gerektiğini söyledi.

Bakırhan, TÜRK-İŞ’e göre açlık sınırının 14 bin lira olduğunu ancak vatandaşların yarısından çoğunun bunun altında bir ücretle yaşamını sürdürdüğünü hatırlatarak, “Asgari ücret 25 bin lira olmalı, yoksulluk sınırına göre her ay düzenli güncellenmeli.” dedi.

Bakırhan, Türkiye’de iflas eden 126 bin esnaf bulunduğunu, 20 milyon icra dosyası olduğunu belirterek, bütçe kaynakları doğru kullanılsa emekliye 5 bin yerine 80 bin lira ikramiye verilebileceğini, engelli istihdamının yüzde 3’lerden 6’lara çıkarılabileceğini, depremden en çok etkilenen bölgelerdeki okul ve hastanelerin depreme dayanaklı hale getirilebileceğini söyledi.

Bakırhan, “Türkiye ekonomisi iflas ederken faiz lobilerinin gülmeye devam ettiğini” belirterek, “Çünkü 2024 bütçesinin en önemli kalemlerinden birisi de faiz lobilerine ödenecek paradır. 1 trilyon 254 milyar lira yeni bütçede faiz ve lobilerine ayrıldı.” dedi.

Bakırhan, Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ’ın, milletvekili ve cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi yapılan bir protokolün belgesini paylaşmasına da tepki göstererek, “Özdağ’ın paylaştığı belge, 100 yıllık ret ve inkar politikalarının vesikasıdır. Halklarımıza dayatılan ve bir kağıt parçası olan vesikayı kabul etmediğimizi, huzurlarınızda dile getirmek istiyorum. Bu protokol aynı zamanda bir utanç kaydı olarak tarihe düşecektir.” dedi.

Bizi takip edin:

Google Play'den alın Google News Twitter
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla