Connect with us

EKONOMİ

1999 Sonrası İşe Girenler İçin Müjdeli Haber! Bakanlık Devreye Girdi!

1999 Sonrası İşe Girenler İçin Müjdeli Haber! Bakanlık Devreye Girdi!

Yayınlanma tarihi:

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, 1999, 2000 ve 2008 tarihlerinden sonra işe girenlerin beklentilerini karşılayacak önemli bir adım attı. Bağkur emeklilik şartları ve prim gün sayısında yapılan değişiklikle ilgili açıklamalarda bulunan Bakan Işıkhan, bu düzenlemelerle ilgili detayları paylaştı. İşte 1999 sonrası işe girenleri yakından ilgilendiren o müjdeli haberin detayları:

Bağkur Emeklilik Şartları ve Prim Gün Sayısında Değişiklik!

Bakan Işıkhan’ın açıklamalarına göre, Bağkur emeklilik şartları ve prim gün sayısı üzerinde önemli değişikliklere gidildi. Bu değişiklikle Bağkur’dan emekli olmak isteyenlerin daha avantajlı bir konuma gelmesi amaçlanıyor. İşte bu kapsamdaki önemli başlıklar:

Malulen Emeklilik Koşulları:

  • Çalışan kişinin en az 10 yıldır sigortalı olması,
  • 1800 günlük prim ödemesi,
  • İş gücü kaybının gerçekleşmesi,
  • SGK onaylı rapor,
  • Malulen emeklilik için 4A sınıfında yer alan çalışanların işten ayrılması,
  • 4B çalışanların ticari faaliyetlerin sonlandırılması,
  • 4C sınıfında bulunan çalışanların görevden ayrılması.

Malulen Emeklilikte Hastalıklar:

Malulen emekli olabilmek için hastalıkların türünden ziyade iş gücü kaybının yüzdesi önemli. Örneğin, görme bozuklukları için en az yüzde 60 oranında iş verim kaybı gerekiyor.

Bağkur Prim Düzenlemesi:

Bakan Işıkhan, Bağkur emeklilik düzenlemesinde yapılan prim düzenlemelerini açıklarken, prim ödeme gün sayısını 9000’den 7200’e çekildiğini belirtti. Bu düzenleme ile özellikle küçük esnafın rahatlaması ve bütçe disiplini doğrultusunda adımlar atılması hedefleniyor.

EYT’lilere Prim Tamamlama Fırsatı:

8 Eylül 1999 tarihinden önce sigorta girişi olan ve belirli şartları sağlayan Bağkur’lular, erken emekli olmaları durumunda 7200 prim günü yatırdıkları takdirde geri ödeme almayacaklar. Bu düzenleme ile EYT (Emeklilikte Yaşa Takılanlar) sorununa da bir çözüm getirilmiş oldu.

Esnafı İlgilendiren Düzenlemeler:

3 milyonun üzerinde esnafı ilgilendiren düzenlemelerde, 1 milyon küçük esnafın yararlanması amaçlanıyor. Prim indiriminde çalışan sayısına bakılarak yasanın netleşmesi bekleniyor. Buna göre, 10 ve altı çalışan işyerlerinde çalışanlar bu avantajdan yararlanabilecek.

Bu düzenlemelerle birlikte 1999 sonrası işe girenlerin emeklilik süreçlerinde önemli kolaylıklar sağlanmış oldu. Bakan Işıkhan, bu adımların sosyal güvenlik sisteminin sürdürülebilirliği ve vatandaşların çalışma hayatında tutunmasına katkı sağlamak amacıyla atıldığını belirtti. Bu kapsamlı değişiklikler, emeklilik bekleyen milyonlarca kişiyi yakından ilgilendiriyor.

Bizi takip edin:

Google Play'den alın Google News Twitter
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla