Connect with us

POLİTİKA

1 Haziran ile hangi yasaklar kalkacak?

Türkiye, 1 Haziran sonrasına hazırlanıyor. Gözler bugün kabine toplantısından sonra yapılacak açıklamaya çevrilmişken Bilim Kurulu’nun 1 Haziran sonrası için aldığı tavsiye kararları da belli oldu.

Türkiye yarından itibaren koronavirüs ile mücadelesinde yeni bir döneme girecek. Bu dönemin ise ayrıntıları bu akşam belli olacak. Kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kameraların karşısına geçerek normalleşme döneminde uyulması gereken ve gevşetilen kanunları açıklayacak.

BİLİM KURULU’NUN ALDIĞI TAVSİYE KARARLARI

Konuyla ilgili olarak Bilim Kurulu’nun aldığı tavsiye kararlarını Sağlık Bakanı Fahrettin Koca kabine toplantısına taşıyacak. Buna göre Bilim Kurulu’nun aldığı tavsiye kararları arasında, “Kafe ve restoranların açık alanları, müşteri kotası ve HES kodu zorunluluğu gibi önlemlerle açılacak. Düğünlere açık alanlarda sınırlı katılımla izin verilecek. Hafta içi akşam yasak saati ileriye çekilecek. Hafta sonu gündüz yasağı kaldırılacak” ifadeleri yer alıyor.

RESTORAN, KAFE VE LOKANTALAR AÇILACAK ANCAK…

Normalleşme dönemiyle birlikte yarın, gel al ve paket servisi olarak hizmet veren lokanta, kafe ve restoranlar açılacak. Ancak bu yerler için müşteri kotası, açık alan şartı, HES kodu ile müşteri alma zorunluluğu ve mesafeli oturum gibi şartlar getirilecek. Öte yandan kapalı alanlara müşteri kabulü ise vaka sayılarında düşüş sürer ve bir aksilikle karşılaşılmazsa bir sonraki kabine toplantısının ardından başlayacak.

DÜĞÜNLER YAPILABİLECEK Mİ?

Evlenecek çiftlerin de gözü kulağı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yapacağı açıklamada. Büyük ihtimal yarından itibaren düğünler yeniden yapılabilecek. Ancak açık alanda, sınırlı kişi ile ve tedbirler alınarak.

HAFTA İÇİ YASAKLAR ESNETİLECEK HAFTA SONU YASAKLARI İSE KALDIRILACAK

Bilim Kurulu’nun tavsiye kararıyla bağlantılı olarak kabine toplantısında hafta içi yasak saati 21.00’dan 24.00’a esnetilebilir. Öte yandan hafta sonu yasaklarının ise tamamen kalkması bekleniyor. 2021 yazı için bu iki madde hayati önem taşıyor.

HALI SAHALAR, YÜZME HAVUZLARI VE KIRAATHANELER AÇILACAK MI?

Kabinede spor salonları, halı sahalar, yüzme havuzları ve kıraathanelerin yarından itibaren açılmasına dönük karar çıkması da öngörülüyor.

MASKELER ÇIKARTILACAK MI?

Bakan Koca daha önceden yaptığı açıklamada 2 metre mesafe şartı ile maskelerin kalkabileceğini açıklamıştı. Bugünkü toplantının önemli maddelerinden birisi maskenin zorunlu olup olmaması olacak. Öte yandan park, bahçe ve sahil gibi açık alanlarda mesafeli şekilde maskesiz dolaşma kararının alınabileceği belirtiliyor.

OKULLARDA YAZIN TELAFİ

Toplantıda uzaktan eğitime devam eden okullarda yaz aylarında nasıl bir yol izleneceği konusunda da Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk brifing verecek. Buna göre okulların tatil edilmesi, bu sürede telafi eğitimlerinin başlatılması ve ders zilinin ağustos ayında çalması gibi seçenekler konuşulacak. Bu kapsamda başlatılacak telafi eğitiminin detayları da kabinede konuşulacak başlıklar arasında yer alacak.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply