Connect with us

TÜM HABERLER

PKK toplantısından tasfiye planı!

Yeşil Bölge’de yapılan toplantının ardından bilgi veren İçişleri Bakanı Beşir Atalay, terör örgütü PKK ile mücadelenin ele alındığı 4. ana komite toplantısının Bağdat’taki kısmını tamamladıklarını, ikinci kısım toplantının yarın Erbil’de yapılacağını söyledi. Atalay, bir yılı aşkın süredir çalışmalarına devam eden 3’lü mekanizmanın PKK’yla mücadeleye yaptığı katkılarla, geçen yıl içinde 3 ülkenin

Yeşil Bölge’de yapılan toplantının ardından bilgi veren İçişleri Bakanı Beşir Atalay, terör örgütü PKK ile mücadelenin ele alındığı 4. ana komite toplantısının Bağdat’taki kısmını tamamladıklarını, ikinci kısım toplantının yarın Erbil’de yapılacağını söyledi. Atalay, bir yılı aşkın süredir çalışmalarına devam eden 3’lü mekanizmanın PKK’yla mücadeleye yaptığı katkılarla, geçen yıl içinde 3 ülkenin almış olduğu tedbirlerin sonuçlarını Bağdat’ta bir kez daha gözden geçirdiklerini ve somut olarak ele aldıklarını belirtti.

Geçen bir yıl içinde mekanizma kapsamında somut çalışmaların nicelik ve niteliğinde önemli gelişmelerin kaydedildiğini dile getiren Atalay, “Bugünkü toplantıda PKK’nın tasfiyesine yönelik Türkiye, Irak ve ABD’nin ortak mücadelesine önemli katkıları olacak yeni somut tedbirler ve kararlar alındı. Bir yol haritası çıkarılmıştır. Her 3 ülke de PKK’nın tasfiyesine yönelik adımların yoğunlaştırılması konusunda kararlılıklarını bir kere daha vurgulamışlardır” dedi.

Atalay, “Terörün ve şiddetin tasfiyesiyle ilgili tam kararlılığa ve bundan sonraki çalışmalarımızın bu yönde yoğunlaştırılmasına karar vermiş bulunmaktayız” diye konuştu.

Atalay, yarın Erbil’e geçeceklerini, toplantının bir diğer ayağının burada devam edeceğini, Erbil ofisini denetleyeceklerini, bu ofisin ihtiyaçlarını ve çalışmalarını gözden geçireceklerini bildirdi.

Erbil’de yapacakları çalışmanın yerinde bir çalışma olduğunu ifade eden Atalay, “3’lü mekanizma çerçevesinde PKK’nın tasfiyesine yönelik attığımız adımların da Irak’ın barış ve istikrarına katkıda bulunacağına inanıyoruz. Yani terörle mücadele sadece Türkiye’nin meselesi değil. ABD’nin, Irak’ın ve tüm dünyanın meselesidir. Bu manada PKK’yla mücadeleye dönük 3’lü mekanizmamız da uluslararası terörle mücadelenin daha somut bir parçasıdır” dedi.

Copyright © 2021 Tüm Hakkı Saklıdır